Conferenties

Tal van auteurs, specialisten, uitgevers en journalisten komen samen in de ruimten van Bozar om u conferenties, ontmoetingen of ronde-tafelgesprekken voor te stellen rondom de actuele onderwerpen die de 9e kunst bezighouden.

 

  • Volledig programma

    Vrijdag 1 september

    15u45 - De kleuren van Guust Flater heruitgevonden
    Vier jaar lang heeft Frédéric Jannin alle getekende pagina's van Guust Flater geremasterd met het oog op een definitieve uitgave waarnaar reikhalzend wordt uitgekeken. Aan de hand van de nodige documentatie, legt hij uit hoe hij schatten van Franquin heeft gered, en soms zelfs herontdekt.
    Spreker: Frédéric Jannin en Morgan Di Salvia.
    Vrijdag 1 september, 15.45 – 16.30 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    19u00 – ‘Gender and comics’, door Laydeez do comics group in Prague
    Het Tsjechisch filiaal van Laydeez do comics (letterlijk 'Dames die strips tekenen') monitort de rol van vrouwelijke striptekenaars en -scenaristen in Tsjechië en Slowakije, maar organiseert ook allerlei evenementen om het werk van vrouwen in de stripwereld te promoten. Het gaat nochtans niet alleen over stripauteurs: vrouwen zijn ondervertegenwoordigd in debatten, rondetafelgesprekken én in de verhalen zelf. Een conferentie over de rol van meisjes in stripverhalen, een initiatief van de Tsjechische striptekenares Štěpánka Jislová, een van de stichtsters van Laydeez do comics.
    Spreker: Štěpánka Jislová
    Vrijdag 1 september, 19.00 – 19.45 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO


    Zaterdag 2 september

    10u45 - In memoriam Gotlibus Deconnus Rex
    Marcel Gotlib is ons enkele maanden geleden ontvallen. Van 'Rubrique à brac' over 'Echo des Savanes' tot 'Hamster Jovial' en 'Les Dingodossiers'. Hij was de bedenker van de moderne humor, opstandig en welwillend tegelijk. Drie van zijn spitsbroers en vrienden komen vertellen over de 'patron', zoals hij bij 'Fluide Glacial' werd genoemd: Zep, Frédéric Jannin en Daniel Goossens.
    Sprekers: Zep, Frédéric Jannin, Daniel Goossens en Daniel Couvreur.
    Zaterdag 2 september, 10.45 - 11.45 uur, 60 min. – Bozar, zaal M

    11u15 - Als we jonge auteurs nu eens een handje hielpen?
    Het valt voor een jonge auteur niet mee om aan de bak te komen in de huidige uitgeverswereld. Er bestaan steunmaatregelen (privaat of vanwege de overheid). Ook uitgevers zelf zetten middelen in om jong talent te helpen.
    Sprekers: Aude Mermilliod, laureate van de Raymond Leblanc Prijs 2016; Gauthier Van Meerbeeck, hoofdredacteur bij Le Lombard en jurylid van de Leblanc Prijs; Bruno Merckx, Commissie voor steun aan het stripverhaal, Federatie Wallonië-Brussel; Richard Valledrand, laureaat van de residentiebeurs Quebec-Wallonië-Brussel en Michel Dufranne.
    Zaterdag 2 september, 11.15 tot 12.00 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    12u30 - Pandora
    Tijdschrift Pandora, uitgegeven door Casterman, bundelt kortverhalen en strips, afgewisseld met geïllustreerde literaire teksten.  In allerlei genres kunnen allerlei onderwerpen aan bod komen. Er wordt geen stijl en geen thema opgelegd.  Gewoon, omdat het leuk is. Pandora brengt het beste van de creatieve strips uit 2017!
    Sprekers: Benoit Mouchart, hoofdredacteur van Uitgeverij Casterman; Max de Radiguès, auteur; Hugo Piette, auteur; Olivier Van Vaerenbergh, journalist bij Le Vif/L’Express.
    Zaterdag 2 september, 12.30 tot 13.15 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    13u45 - EUNIC: De wereld door de ogen van een kunstenaar. Welk effect hebben reizen, landen en culturen op creatief werk?
    We willen uitzoeken welke impact het leven in verschillende landen, het deelnemen aan wereldwijde residentieprogramma’s voor kunstenaars en het ervaren van verschillende culturen en omgevingen heeft gehad op het werk van de deelnemende kunstenaars.
    Deelnemende landen: Portugal (Camões -  Institute of Cooperation and Language);  Estland (Permanent Representation of Estonia to the EU); Baskenland (Etxepare basque Institute); Hongarije (Balassi Institute – Cultural Service of the Embassy of Hungary); Polen (Polish Institute); Roemenië (Romanian Cultural Institute Brussels); Turkije (Yunus Emre Institute).
    Deelnemende kunstenaars: Mari Laaniste & Liisa Kruusmägi (illustratoren en striptekenaars, Estland), Kivi Larmola (striptekenaar, Finland); Sanna Larmola (fotograaf, filmmaker en co-producer van strips, Finland) ; Maciej Palka (illustrator en striptekenaar, Polen).
    Zaterdag 2 september, 13.45 tot 14.30 u., 45 min – Bozar, zaal STUDIO

    15u00 - 'Franquin uitgeven, een werk waar geen eind aan komt?'
    Al enkele jaren doet Dupuis er alles aan om het erfgoed in zijn beroemde catalogus op te waarderen.  Van Franquin - tientallen jaren de sterkhouder - verscheen een veelheid aan geremasterde uitgaven, becommentarieerde werken en ander onuitgegeven materiaal. Liggen er nu nog verrassingen in de la? En zullen we die eens laten zien?
    Spreker: Sergio Honorez, hoofdredacteur bij Dupuis en Nicolas Anspach
    Zaterdag 2 september, 15.00 tot 15.45 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    16u15 – Cartoonistes Flamands vs Franstalige cartoonisten
    Cartoonisten zijn eigenlijk al eeuwen onze beste, meest beknopte editorialisten. Maar worden de potloden in het noorden van het land anders gescherpt dan in het zuiden? Een debat dat à volonté antwoorden en voorbeelden aanreikt.
    Kim Duchateau, Pieter De Poortere, duBus en Vadot. Moderator: Marc Oschinsky
    Zaterdag 2 september, 16.15 à 17 u., 45 min – Bozar, zaal STUDIO

    17u30 - Historische strips, waanzinnig modern?
    De Stichting Cognito bekroont ieder jaar het beste historisch stripverhaal. Neem samen met de laureaat van dit jaar, met uitgevers en auteurs die van historische strips hun specialiteit maakten een duik in wat momenteel een van de levendigste en inventiefste sectoren in het uitgeverslandschap is!
    Sprekers: auteurs van de winnende strip; Simon Casterman (Uitgeverij Casterman); Marcel Croës (voorzitter van de jury, moderator).
    Zaterdag 2 september, 17.30 tot 18.15 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    18u45 - Silencieuse(s)
    'Chatte à talon!' Lukraak uitgespuwde woorden. Net wanneer zij voorbijkomt. Zoals altijd, doet ze alsof ze niets hoort. Achteraf bekeken stelt het niet veel voor… Ze zou de formulering zelfs vrij grappig kunnen vinden. Alleen… 'Ze', dat zijn Anke, Marie, Emma of Sanne. Iedereen, eigenlijk: vriendin, dochter, zus, lief. jij of ik zelfs. En het gebeurt elke dag. Zó vaak dat ze voortaan geen rok meer aantrekt, maar een broek. Om niet meer herleid te worden tot iemand die haar vrouwelijkheid te grabbel gooit.
    Lezing en voorstelling van het boek Silencieuse(s), van concept tot realisatie. Verschillende sprekers betrekken het publiek bij een debat dat getuigenis aflegt van seksuele intimidatie op straat.
    Een project op initiatief van boekhandel Flagey.
    Sprekers: Sibylline Meynet en Salomé Joly
    Zaterdag 2 september, 18.45 tot 19.30 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    Zondag 3 september

    12h30 - Infinity 8
    Stap aan boord van de Infinity 8 voor een pop- en pulpopera in de ruimte! Dit ambitieuze en onverwachte avontuur staat onder leiding van Lewis Trondheim en Olivier Vatine. Elk album werd gemaakt door Lewis Trondheim en een van de andere getalenteerde scenaristen. Daarna vertaalde een tekenaar onder artistieke leiding van Olivier Vatine alles naar beeld. Acht agenten, 8 missies, 8 tijdelijke reboots om de waarheid te achterhalen en de Infinity 8 te redden!
    Sprekers: Lewis Trondheim, Lorenzo De Felici
    Zondag 3 september, 12.30 tot 13.10 uur, 45 min. – Bozar, zaal STUDIO

    15u00 - 'Typografie in het werk van Franquin'
    Hierover zijn alle stripprofessionals het eens: een leesbare strip begint... met een kwalitatieve belettering. Typografie is immers OOK tekenen! Franquin verzoende in zijn werk absolute strakheid met ongebreidelde vindingrijkheid. Onderzoek van de kleine lettertjes (en andere geïllustreerde krachttermen), in het gezelschap van een specialist ter zake.
    Sprekers: Pierre Huyghebaert, (Atelier Speculoos), typograaf, professor aan La Cambre en Sergio Honorez
    Zondag 3 september, 15.00 tot 15.45 uur, 45 min.  – Bozar, zaal STUDIO

    16u15 - Judith Vanistendael over MIKEL
    Hoe is het om op scenario van een derde een strip te maken. Wat zijn de beperkingen, wat is de vrijheid in dit werkproces? Een gesprek over strips maken, de zoektocht naar een goed verhaal en een tekenstijl die dit verhaal draagt.
    Judith Vanistendael – 45’
    Zondag 3 september, 16u15 tot 17u00, 45 min - Bozar, Zaal Studio